TABAN ASTAR DÖVME MAKİNELERİAçıklama

Astar dövme sistemleri indüksiyon ocaklarındaki refrakterin eşit yoğunlukta sıkıştırılmasını sağlayarak oluşabilecek çatlaklar, gaz boşlukları gibi riskleri de ortadan kaldırır. Astarlama işlemi, diğer yöntemlere göre çok kısa sürede tamamlanır ve astar malzemenin (refrakterin) ömrü artar. Astarlama süresinden kazancınız ile daha fazla ocak almış olursunuz. İş gücü daha ekonomik ve etkili şekilde kullanılmış olur.

İndüksiyon ocağı taban astarının dövme işlemi için kullanılır. Aynı işletmede bulunan farklı kapasitelerdeki ocaklar adaptör flaşının değişimi ile aynı makineyle dövülebilir. Büyük ocaklarda kullanılan "vibe-divide" teknolojisi sayesinde tabanın her yerinde eşit dövme sağlanır.

Avantajları

- Astar malzemenin ( refrakterin ) tabanda, eşit yoğunlukta sıkıştırılmasını sağlar.
- Oluşabilecek çatlaklar, gaz boşlukları gibi riskler azalır.
- Astarlama işlemi diğer eski yöntemlere göre çok daha kısa sürede tamamlanır.
- Astarlama işleminin kısalması ile ocağınızın verimini arttırmış ve daha fazla metal eritmiş olursunuz.
- Astar malzemenin ( refrakterin ) ömrünü arttırır.
- İş gücü daha ekonomik bir şekilde kullanılmış olur.
- Her kapasitede ocakta kullanıma uygundur.
- Otomatik vinç aparatı ilavesiyle astar hesaplama ve astarlama işlemi, otomatik olarak yapılabilir.
- %100 servis garantilidir.

Çalışma Prensibi

Taban da kullanılacak refrakter malzeme hesaplanır ve refraktercinizin de önerisi alınarak hesaplanan astar malzemeden yaklaşık % 10-15 daha fazla astar malzeme tabana yayılır. (20-30 cm üzerindeki taban kalınlıkları iki katman halinde dövülmelidir. Katmanlar arasındaki kaynamayı sağlamak için çatallanarak katman üstünde çizikler oluşturulur.) Astar malzemenin üzerine bastırarak veya bir alet kullanarak ön sıkıştırma ve düzeltme yapılır. Taban dövme makinesi, vince asılıp indüksiyon ocağı içerisinde indirilerek astar malzemenin (refrakter) üzerine oturtulur. Tam hava basıncıyla vibrasyon verilir, arada basınç düşürülüp yükseltilerek taban dövme plakası altında vakum oluşması önlenir. Astar üreticisinin önerisi doğrultusunda, taban dövme işleminden sonra, taban astar yüzeyine çıkan  3-4 santimlik iri taneli fazlalık sıyrılarak yüzeyden alınmalıdır.  Yüzeyden alınan bu kısım ağız yapımında kullanılabilir.

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Haberler

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi - Cuma: 8:30 - 18:00

Istanbul/Turkey

İLETİŞİM