TEMİZLEME MAKİNELERİAçıklama

Döküm sektöründe temizleme (kumlama) ya da ingilizce bilinen adıyla "shot-blasting" makinaları aşındırıcı (bilye) malzemenin döküm parçanın üzerine yüksek basınçta püskürtülmesini sağlar ve böylelikle yüzeyin iyileştirilmesine sebep olur. Parçanın üzerindeki yağ, pas, kir, boya gibi istenmeyen artıkların yüzeyden arındırılması bu yöntemle yapılır. Parçanın ölçüsündeki değişiklik mikron boyutunda olacaktır. Kullanılan aşındırıcı malzeme yapılacak işe göre seçilmekte olup, çelik bilya, grit, cam kürecik, aluminyum oksit bilye, garnet, grit çeşitleri, plastik granül, seramik bilye, yuvarlatılmış kesme tel vb. olabilmektedir. Döküme bağlı demir-çelik sektöründe daha çok çelik aşındırıcılar kullanılır.

Temizleme (shot-blasting) sistemleri döküm sektörü, dövme ve presli üretim, ısıl işlem, yay tretmanı, otomativ, havacılık, maden, demiryolu, denizcilik, rüzgar enerjisi vb. sektörlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Temizleme (shot-blasting) makineleri parçanın makinaya yüklenme şekli ve işlem sırasındaki konumuna göre sınıflandırılır.

Ürün Listesi

- Tabla Tipi Temizleme Makinesi:
Temizlenecek parçalar dönen tablanın üzerine konularak işlem yapılır. Kancaya asılamayacak kırılgan, tek tarafı temizlenmesi gereken parçaların temizlenmesinde kullanılır.

- Bantlı veya Tambur Tipi Temizleme Makinesi:
Bu tip temizlenme makinelerinde parçalar makine haznesi içerisinde yuvarlanarak temizleniyor. Dolayısıyla temizlenecek malzeme tipi ve geometrisi yuvarlanmaya uygun olmalıdır.

- Askılı Tip Temizleme Makinesi:
Temizlenecek parça askılara asılarak temizleme yapılacak kabine alınır. Tek parça ya da çoklu parça (salkım) olarak tretmanı yapılabildiği gibi farklı ölçülerde ve yükleme sistemlerinde kullanılabilir.

- Roller ve Arabalı Temizleme Makinesi:
Bu tip temizleme makinesinde parçalar, zincirli roller ve araba vasıtasıyla kabine taşınır. Bu makineler uzun ve yüksek hacimli parçalar için tavsiye edilir. Plakalar, profiller vb çelik konstrüksiyon yüzeyleri bu makinelerde temizlenebilir.

- Yatay Bantlı Temizleme Makinesi:
Parçanın tüm yüzeylerinin temizlenmesi istendiğinde tel örgü (wire mesh) tipi kullanılır.En büyük avantajı karmaşık parçaların asılmadan temizlenmesidir. Parça geometrisinin karmaşıklığına göre ek türbin ilave edilebilir. Parçaların üzerinde konumlandırıldığı tel örgü aşınmaya dayanıklı özel malzemeden üretilmiştir. Kauçuk bantlı olarak da üretilmektedir.

- Özel Üretim Temizleme Makineleri:
İhtiyaca uygun özel üretim temizleme makineleri, manüel üflemeli temizleme makineleri ve odaları da tarafımızca tasasrlanmakta ve üretimi yapılmaktadır.

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Haberler

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi - Cuma: 8:30 - 18:00

Istanbul/Turkey

İLETİŞİM