VAKUMLU KALIPLAMA SİSTEMLERİ


 Açıklama

Vakumlu kalıplama yönteminin en önemli özelliklerinden biri reçine, bentonit vb. gb. bağlayıcıların kullanılmamasıdır. Bu sistemde bağlayıcı kum kalıba uygulanan vakumdur. Kalıp malzemesi olarak ince taneli kuru kum kullanılır. Kalıplama hızı diğer bentonitli green sand kalıplama sistemlerine göre daha yavaştır, ancak döküm yüzeyinin çok temiz olması sebebiyle, giderek yaygınlaşmakta ve teknolojisi geliştirilmektedir.

Bu sistemle ilgili talepleriniz teknik olarak değerlendirildikten sonra, Çin'de kurulu IDEAL ENGINEERING CO.  grup şirketimiz aracılığı ile Çin'deki üretici partner firmalarımızdan ithal edilmektedir. 

Detaylar

Vakum kalıplama yöntemi:
Model yüzeyine uygulanan vakumla plastik bir film kaplanır. Özel tasarlanmış derece içine konulan kuma hafif bir titreşim uygulandıktan sonra derece içinden uygulanan vakumun etkisiyle sıkıştırılarak derece oluşturulmuş olur. Derecenin üst yüzeyi de filmle kaplandıktan sonra vakum uygulanmaktayken derece kaldırılır. Bu yöntemle hazırlanan iki derece vakum hala uygulanmaktayken birleştirilir ve döküm işlemi uygulanır. 

Sistemin avantajları:
* Katılaşma süreci sonunda vakum kaldırılınca kum, bağlayıcı içermediğinden kumun kolayca dağılması,
* Kalıp hazırlama ve bozmada gürültülü mekanik işlemlerin olmaması,  
* Homojen derece içi kum sertliği sayesinde boyut hassasiyetinin yüksek olması,
* İnce kum ve film tabakası nedeniyle döküm yüzeyinin çok düzgün olması,
* Kalıp boşluğunun plastik filmle kaplı olması sayesinde kalıp içinde erimiş malzemenin akıcılığının yüksek olması,
* Döküm gazlarının vakum sistemiyle kum taneleri arasından geçerek emilmesi ve çalışma ortamına bu gazların yayılmaması,
* Kum içinde bağlayıcı olmaması, döküm gaz hatalarını minimize eder.

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Haberler

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi - Cuma: 8:30 - 18:00

Istanbul/Turkey

İLETİŞİM